تفاهم‌نامه همکاری آموزشی، پژوهشی و فناوری

  • موضوع تفاهم نامه:

1.توسعه فعالیت‌های دانشی و فناورانه مبتنی بر نیاز از طریق بهره‌برداری و استفاده حوزه صنعت، معدن و تجارت از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالفعل و بالقوه‌ی تخصصی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراكز آموزش عالی و پارك‌های علم و فناوری تابعه وزارت علوم، با هدف تولید دانش فنی و ارتباط با مراكز علمی بین‌المللی و تبدیل آن به فناوری روز و نهایتاً تجاری‌سازی آن در بخش‌های مرتبط با نیازهای حوزه صنعت، معدن و تجارت.

2.همسوسازی پژوهش‌ها، آموزش‌ها و توسعه زیرساخت‌های تخصصی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها به سمت پاسخگویی به مطالبات علمی و نیازمندی‌های تخصصی دانشی و فناورانه كشور در بخش‌های مختلف صنعت، معدن و تجارت.

3.سازماندهی، توسعه و پشتیبانی از همكاری مراكز تحقیقاتی، انجمن‌های علمی و قطب‌ها و هسته‌های تخصصی معتبر و مرتبط با صنعت، معدن و تجارت و خوشه‌ها و شبكه‌های تخصصی پژوهشی علم و فناوری در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های كشور.

4.تعمیق شناخت جامعه علمی از مسائل بخش تولید و تجارت و جهت‌دهی در انجام آموزش و پژوهش متناسب با نیازها و اولویت‌های این بخش.

5.ایجاد و توسعه ساختارهای پژوهشی، آزمایشگاهی و سایر زیرساخت‌های مورد نیاز، فی‌مابین صنعت، معدن و تجارت و دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های كشور در راستای پاسخگویی به مطالبات و نیازمندی‌های صنعت، معدن و تجارت.


 

  • زمینه‌های همكاری:

1.اجرای پروژه‌های آموزشی، پژوهشی و كاربردی در راستای دستیابی به دانش فنی و توسعه فناوری و تجاری سازی مورد نیاز صنعت، معدن و تجارت.

2.انجام طرح‌های مرتبط جهت تدوین یا تامین دانش فنی مورد نیاز صنعت، معدن و تجارت (داخلی و خارجی) و طراحی و مهندسی در قالب شركت‌های دانش بنیان و همكاری در جذب، بومی كردن و توسعه دانش فنی و انتقال فناوری‌های مورد نیاز صنعت، معدن و تجارت.

3.رصد فناوری‌های نوین و همیاری در مناسب‌ترین مسیر انتقال دانش فنی پیشرفته و رسوخ به صنعت كشور.

4.ارائه مشاوره‌های صنعتی جهت حل مشكلات تولید واحدهای موجود در صنعت، معدن و تجارت.

5.بكارگیری و حمایت از شركت‌های دانش بنیان مرتبط با صنعت، معدن و تجارت و فناوری‌های وابسته با آن در پارك‌های علم و فناوری و مراكز رشد و ایجاد شرایط ویژه جهت تاسیس و عضویت شركت‌های دانش بنیان در پارك‌های علم و فناوری.

6.انجام پروژه‌های تحقیقاتی و پیشتاز و دستیابی به دانش فنی

7.ایجاد زمینه‌های لازم جهت استفاده از توانمندی‌ و قابلیت‌های فناوری موجود در سایر كشورها از طریق استقرار شركت‌ها، موسسات و مراكز علمی و تحقیقاتی و آكادمیك بین المللی در پارك علم و فناوری.

8.همكاری به منظور ایجاد منطقه ویژه توسعه فناوری‌ها در زمینه‌های صنعت، معدن و تجارت.

9.همكاری به منظور جذب اعتبارات ملی جهت طرح‌های تحقیقاتی و كاربردی- فناوری از منابع داخلی و خارجی.

10. توسعه زیرساخت‌های فناوری وزارتین در زمینه‌های همكاری.

11. انجام مطالعات فنی، اقتصادی و مهندسی و ایجاد زمینه‌های لازم جهت افزایش مقیاس (Scale up) پروژه‌های پژوهشی تا مرحله نیمه صنعتی و صنعتی (كاربرد تجاری).

12. حمایت از طرح‌های تحقیقاتی و نمونه‌سازی شده در حوزه مرزهای دانش و فناوری‌های نوین مرتبط با صنعت، معدن و تجارت.

13. ایجاد تعامل با شركت‌ها و مراكز تحقیقاتی بین‌المللی جهت رفع نیازهای فناوری صنعت، معدن و تجارت در چارچوب منافع ملی.

14. تشكیل كمیته‌های مشترك تخصصی جهت رفع نیاز و چالش‌های حول محورهای منابع انسانی، مواد اولیه، فناوری، انرژی، بهره‌وری، محیط زیست، بازاریابی، بازارسازی و . . ..

15. حمایت از برگزاری نمایشگاه‌ها، همایش‌ها، نشست‌ههای تخصصصی، دوره‌ها و كارگاه‌های آموزشی مشترك به منظور ارتقاء سطح دانایی در بنگاه‌های تولیدی و تجاری،

16. همسوسازی پروژه‌ها و پایان‌نامه‌های تخصصی كارشناسی ارشد و دكتری با هدف پاسخ‌گویی و برآورد نیازهای فناورانه بنگاه‌ها و صنایع در حوزه صنایع پیشرفته و برنامه‌ها و استراتژی عملیاتی توسعه تكنولوژی داخلی.

17. همكاری جهت طراحی برنامه‌های عملیاتی با هدف افزایش اثر بخشی ارتباط بخش تولید و تجارت با بخش علمی كشور و افزایش تعاملات بین‌المللی و افزایش صادرات كالا و خدمات در حوزه مربوطه.

18. همكاری جهت انجام مطالعات آینده پژوهی و روندیابی به منظور توسعه كالا و خدمات و فناوری‌ها در حوزه مربوط.

19. بهره‌گیری بهینه از نخبگان حوزه دانشگاه در بنگاه‌ها و مراكز و انجمن‌های تخصصی صنعتی و معدنی از طریق بورسیه‌های دولتی و فرصت‌های مطالعاتی جایگزین ماموریت‌های خارج از كشور.

20. برنامه‌ریزی جهت برگزاری تورهای تخصصی در بنگاه‌های تولیدی و تجاری با حضور اعضای هیات علمی و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی.

21. ایجاد پایگاه‌های اینترنتی، بانكهای اطلاعاتی و نشریات مشترك جهت انتشار آمار، اطلاعات و دستاوردها، انعكاس نیازها و تسهیل در رفع آنها.

22. تقویت و گسترش كلینیك‌های صنعت.

23. ایجاد مراكز آموزش علمی-كاربردی بخش صنعت، معدن و تجارت با بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاه‌های برتر كشور.

24. ارتقاء سطح مهارت دانشجویان با اجرای طرح دوره‌های آموزش حین تحصیل و كارآموزی در بنگاه‌های تولیدی تجاری،

25. همكاری جهت اجرای طرح مهارت آموزی در محیط واقعی كار برای فارغ‌التحصیلان مقطع دكتری به عنوان دوره یكساله پسا دكتری صنعتی یا عناوین مشابه در مراكز صنعتی و معدنی.

26. تعریف و ایجاد رشته‌های تخصصی جدید دانشگاهی منطبق با نیازهای بنگاه‌های تولیدی و تجاری با تاكید بر فناوری‌های پیشرفته.

27. همكاری در تدوین و بازنگری برنامه‌ها و سرفصل‌های درسی تخصصی در دانشگاه‌ها منطبق با نیازهای بخش صنعت، معدن و تجارت.

28. همكاری در جهت تدوین طرح‌ها، لوایح، قوانین و مقررات مورد نیاز همكاری‌های مشترك در سطح دولت و مجلس.